sobota, 11 listopada 2017

#23 "It Ends With Us" Colleen Hoover

Tytuł:  It ends with us
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 320
Rok Wydania: 11 października 2017
Ocena: 10/10


"Niektórzy ludzie po prostu działają na innych uspokajająco."Lily Bloom zawsze płynie pod prąd. Nic dziwnego, że otworzyła kwiaciarnię dla osób, które… nie lubią kwiatów, i prowadzi ją z pasją i sukcesami. Gdy poznaje przystojnego lekarza Ryle’a Kincaida i rodzi się między nimi wzajemna fascynacja, Lily jest przekonana, że jej życie nie może być już lepsze.
Tak mogłaby skończyć się ta historia. Jednak niektóre rzeczy są zbyt piękne, by mogły trwać wiecznie. To, co się kryje za idealnym związkiem Lily i Ryle’a, jest w stanie dostrzec jedynie Atlas Corrigan, dawny przyjaciel Lily. Kiedyś ona była dla niego bezpieczną przystanią, teraz sama potrzebuje takiej pomocy. Nie zawsze jesteśmy bowiem dość odważni, by stanąć twarzą w twarz z prawdą… Szczególnie gdy przynosi ona tylko cierpienie.
Gdyby złamane serce mogło przybrać jakąś formę, stałoby się tą książką. Odważna i głęboko osobista powieść Colleen Hoover zdobyła w 2016 roku nagrodę czytelników Goodreads Choice Awards za najlepszy romans.
źródło opisu: www.empik.com

"Nie ma czegoś takiego jak źli ludzie. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, którzy czasami robią złe rzeczy."

Czasem te osoby, które najmocniej nas kochają, potrafią też najmocniej ranić.
Lily Bloom i Ryle Kincaid spotykają się na dachu w momencie, gdy oboje są w życiowym dołku. Ona właśnie pochowała ojca, który kojarzył jej się jedynie z potworem, zaś on głęboko przeżył śmierć jednego ze swoich pacjentów. Między dwojgiem rodzi się pewien rodzaj fascynacji. Ona prowadzi kwiaciarnię dla tych, którzy nie przepadają za kwiatami, on jest świetnym neurochirurgiem. Razem czują się dobrze, jak nigdy. I chociaż tu historia mogłaby się zakończyć, to jednak to jest dopiero początek... Oboje jednak skrywają bolesną przeszłość, a ich przyszłość też nie jest usłana różami.  W życiu jest tak, że nic co piękne nie trwa wiecznie. Związek Lily i Ryle'a wydaje się być niemal doskonały, jednak to co kryje się pod tą ułudą jest w stanie dostrzec jedynie Atlas Corrigan. Kilka lat temu Lily była dla niego bezpieczną przystanią, tym razem to on może jej się odwdzięczyć i udzielić pomocy, której potrzebuje. Czy jednak Lily będzie na tyle odważna by zmierzyć się z własnymi problemami? Jak więc zakończy się ich historia?

„Błędne koła istnieją, bo strasznie trudno je przerwać. Wymaga to olbrzymiego bólu i odwagi, by odrzucić utarty wzorzec. Czasami wydaje się, że łatwiej byłoby dalej trwać w błędnym kole, niż zmierzyć się ze strachem i skoczyć, ryzykując, że nie wyląduje się na nogach.”

Świetnie wykreowani główni bohaterowie. Nie są to osoby, które mają tylko jedną stronę osobowości, jak się często spotyka w powieściach, lecz są bardziej złożeni, wraz ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami.
Lily bezsprzecznie stała się moją ulubioną postacią. Zakochujemy się w niej na początku i śledzimy jej losy z fascynacją. Przeżywamy z nią wszystkie wydarzenia, szczęśliwe lub nie. Odczuwamy jej emocje całym sobą i najprościej mówiąc po prostu się z nią niesamowicie zżywamy. Byłam dumna z tego jaka okazała się być odważna i jak postanowiła przejąć władzę nad własnym życiem. Chciałabym być nią, gdy dorosnę.
Ryle jest postacią, która najbardziej mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że jest to jeszcze możliwe. Nawet po tym wszystkim co się wydarza z jego winy, nie jesteśmy w stanie go znienawidzić. Wręcz przeciwnie, bo współczujemy, choć jest winny temu, co się wydarzyło.
Atlas urzeka swoją charyzmą i troską o Lily. To facet, na którego zasługuje każda kobieta. Trudno go nie polubić, tak samo jak Alyssy, która była najlepszą przyjaciółką jaką Lily mogła sobie wymarzyć, i Marshalla, który zawsze potrafił rozbawić w odpowiednich momentach.
Choćbym połączyła wszystkie emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania wyżej wymienionej książki, nie byłabym w stanie opisać tego, co czułam i co nadal po jej skończeniu czuję. Kończąc ostatnią stronę leżałam i patrzyłam się w sufit z pytaniem, dlaczego ona znowu mi to robi? 

"To zatrzymuje się tutaj. Ze mną i z tobą. To kończy się z nami."

Autorka w swojej twórczości ukazuje różne rodzaje miłości, a historie, które tworzy zawsze są pełne emocji. Nie inaczej jest z "It Ends with Us", która jest o wiele bardziej wyjątkowa od innych jej książek i za nią bardzo ją podziwiam i szanuję. Jest to bardzo osobista powieść, której napisanie musiało wymagać olbrzymiej odwagi. Czasem człowiek jest zapatrzony tak bardzo w ukochaną osobę, że nie potrafi spojrzeć na swoją sytuację obiektywnie. Robi sobie nadzieję, tłumaczy, że to przecież niemożliwe. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna. I co wtedy? Hoover ma na to odpowiedź - nie można się oszukiwać przez całe życie, trzeba uwierzyć w siebie i iść na przód. Nie jest to możliwe bez wsparcia bliskich osób. 
"It ends with us" pokazuje, że w życiu nic nie jest czarno-białe. Czasem zastanawiamy się, dlaczego inni ludzie w określonych sytuacjach zachowują się tak, a nie inaczej. Nie możemy zrozumieć dlaczego trwają w swojej beznadziejnej sytuacji. Hoover przybliża nam sposób myślenia takich osób, dzięki czemu wiemy, jak trudne dla nich jest podjęcie decyzji zmieniającej całe ich dotychczasowe życie. 
Niesamowita - to słowo pierwsze przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o "It Ends with Us". Czytałam prawie wszystkie wydane dotychczas powieści tej autorki i żadna nie sprawiła, że byłam tak wzruszona, jak właśnie ta książka. Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto zapoznać się z jej treścią, to odpowiedź jest prosta: MUSICIE przeczytać "It Ends with Us".  

Jaką decyzję podejmie Lily? Koniecznie przeczytajcie tę książkę, bo uważam że bardzo was zaskoczy i zachwyci tak jak mnie. 


Do nastepnego 💗 
Udostępnij ten wpis

14 komentarzy :

 1. Dzisiaj albo jutro powinna dojść do mnie! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to będzie pierwsza książka jaką przeczytam tej autorki ?;)
  Jeszcze nie wiem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejku miałam ją kupić i przeczytać, niestety jakoś nie wyszło. Fantasy mnie zaczyna pochłaniać :) Muszę w końcu się zebrać, bo wiem, że Colleen mnie nie zawiedzie :)

  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i książka ma u mnie wielkiego plusa ze względu na poruszanie głębszych problemów:)

  Pozdrawiam gorąco,
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Postać Ryle'a również mnie zaskoczyła. Jest taka niejednoznaczna. Autorka nie zrobiła z niego potwora, ale człowieka z wielkimi problemami, z którymi sobie nie radzi, co było wprost genialne. Książka nie jest moją ulubioną pani Hoover, ale bardzo mi się podobała :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

#109 Katarzyna Michalak "Promyk Słońca"

"Dlaczego nie można otwarcie poprosić o miłość, jeśli chce się kochać, o pomoc, jeśli się jej potrzebuje, o przyjaźń jeśli czuje si...

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.