niedziela, 2 września 2018

#84 "Miłość szeptem mówiona" Monika Joanna Cieluch


"I choć bardzo chciała mu uwierzyć,gdzieś w zakamarkach duszy czuła,że zapewnienia Piotra są jak papierowe łódkiprzemierzające taflę srebrzystego jeziora...Z góry skazane na niepowodzenia."

Margaret Megan Murphy to młoda, zbuntowana Brytyjka, która nie lubi przyznawać się do swoich polskich korzeni. Pewnego dnia jednak, za sprawą ultimatum postawionego jej przez egocentryczną i upartą babkę, będzie musiała zmierzyć się z kwestią swojego pochodzenia. Pomóc ma jej w tym wyprawa do kraju przodków, gdzie dziewczynę czeka trudna szkoła przystosowania się do prawdziwego, pozbawionego luksusów życia.

Książka napisana jest nadzwyczaj lekko, prosto, bez zbędnych ubarwień. Czytanie jej jest czystą przyjemnością, bo historia Margaret dostarcza wielu emocji i wrażeń. Naprawdę warto sięgnąć po tę powieść, bo autorka ukazała w niej prawdę o miłości, która nie zawsze niesie szczęście i radość, czasami także sprawia ogromną przykrość i ból. To także jedna z takich książek, od których czuć literacką świeżość. Autorka nie raz mnie zaskoczyła, a to zawsze sobie cenię, bo nie każdy pisarz to potrafi. Tajemnice i niespodziewane zwroty akcji. Na ogromny plus zasługuje zakończenie, które niebywale mnie zaskoczyło.

Akcja powieści jest wielowątkowa. Poznajemy życie Margaret, historię miłosną jej babci, a także historie mieszkańców Strzyczewic, które mają jakiś związek z naszą główną bohaterką, albo jej babcią. To chyba taki styl, który od razu kojarzy się nam z polską literaturą obyczajową, ale to właśnie on nadaje jej uroku. Poza tym cała fabuła książki wcale nie jest tak prosta, jakby nam się mogło po przeczytaniu opisu wydawać. Jest lekko, ale nie brakuje dramatu, rozstań i przede wszystkim nieporozumień bohaterów, a to sprawia, że razem z nimi przeżywamy różne emocje i współczujemy im. I za to właśnie kochamy literaturę obyczajową. 

"Kochać kogoś to znaczy zrobić wszystko, by mógł być szczęśliwy. [...] Najgorsze, co może spotkać dwójkę ludzi, to wzajemne obwinianie się o uczynienie siebie nieszczęśliwymi."

Kreacja bohaterów wyszła autorce świetnie, choć nie ukrywam, że na samym początku miałam ogromną ochotę, by udusić główną bohaterkę. Irytowało mnie jej zachowanie, ale na całe szczęście później było już lepiej. Poza tym, gdyby Margaret była słodka i cudowna już od pierwszej strony, to myślę, że cała historia straciłaby swój sens. Bohaterów jest sporo, a każdy z nich wnosi coś swojego do całej opowieści. 

"Miłość szeptem mówiona" to powieść obyczajowa, więc i w takich klimatach została utrzymana fabuła. Lekka forma, prosty język, sympatyczni bohaterowie i ich wiarygodne perypetie przedstawiły przed czytelnikiem różne oblicza miłości i przyjaźni. Na tle niezwykle malowniczej miejscowości Margaret zmierzyła się z tajemniczą przeszłością swojej rodziny i zabawiła w detektywa, tworząc dookoła sympatyczny klimat zagadki. 

To idealna propozycja na nadchodzące  jesienne wieczory! Ciepła, serdeczna lektura z bohaterką, która dostarczy Wam wiele skrajnych emocji i ładnie opowiedziana historia to opowieść o ludziach, którzy musieli otworzyć się na świat. Prosta, choć nie pozbawiona elementów zaskoczenia, z solidną porcją emocji lektura zapewni Wam kilka godzin dobrej zabawy i pokaże, że w życiu liczy się coś więcej.


Tytuł:  Miłość szeptem mówiona
Autor:  Monika Joanna Cieluch
Wydawnictwo:  Novae Res
Data wydania:  22 czerwca 2018
Ilość stron:  421


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Novae Res


Udostępnij ten wpis

2 komentarze :

  1. Dla mnie ta książka jest bardzo ale to baaardzo ambiwaletna.... Ale Margaret polubiłam od samego początku, za jej charakterek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój patronat! <3 Uwielbiam tę ksiązkę :D Bardzo mi się spodobała i w pamięci zostanie mi na dłuuugi czas <3

    Zabookowany świat Pauli

    OdpowiedzUsuń

#109 Katarzyna Michalak "Promyk Słońca"

"Dlaczego nie można otwarcie poprosić o miłość, jeśli chce się kochać, o pomoc, jeśli się jej potrzebuje, o przyjaźń jeśli czuje si...

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.